Greek-Max
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη

Πήγαινε κάτω

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Empty Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη

Δημοσίευση από DIGITAL™ Πεμ 10 Φεβ 2022 - 10:01

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη 3180663

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη 95qwl010

Ένα από τα βίντεο - ντοκουμέντο που παρουσίασε η ΕΡΤ δείχνει τους δράστες να φτάνουν στην οδό Γαζή στη Θεσσαλονίκη και να βγαίνουν από τρία αυτοκίνητα κρατώντας μαχαίρια. Μέσα σε 80 δευτερόλεπτα σύμφωνα με το χρόνο από την κάμερα ασφαλείας εκτελούν το οργανωμένο και προμελετημένο -σύμφωνα με τα στοιχεία που έχουν συγκεντρώσει αστυνομία και δικαστικές αρχές- έγκλημά τους.

Στο βίντεο διακρίνεται ένας από τους δολοφόνους του Άλκη να τον χτυπάει με μανία για τελευταία φορά πριν φύγει τρέχοντας προς το αυτοκίνητο. Δύο από τους φίλους του 19χρονου τρέχουν να σωθούν και να ζητήσουν βοήθεια την ώρα που οι δράστες με τα φονικά όπλα στα χέρια τρέχουν προς τα αυτοκίνητα.

Αυτοί είναι οι 11 συλληφθέντες

Η «Ζούγκλα» φέρνει στη δημοσιότητα τις φωτογραφίες των 11 συλληφθέντων:

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Image

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Image

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Image

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Image

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Image

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Image

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Image

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Image

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Image

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Image

Tα 80 δευτερόλεπτα της δολοφονίας του Άλκη Image

Οι συγκλονιστικές καταθέσεις των φίλων του Άλκη

Οι καταθέσεις των φίλων του Άλκη, που κατάφεραν να ζήσουν, είναι ανατριχιαστικές. Προσπάθησαν να το σώσουν βάζοντας σε κίνδυνο και τις δικές τους ζωές.

«Ο ένας κρατούσε ένα δρεπάνι στα χέρια του Μήκους περίπου 30 με 40 εκατοστά, ενώ ένας ακόμη κρατούσε στα χέρια του ένα μαχαίρι. Εγώ εκείνη τη στιγμή έπιασα αμέσως το κράνος μου και το έβαλα μπροστά στο στήθος μου για να προστατευτώ.

»Αυτός με το μαχαίρι που ήρθε από την Σεφέρη ανέβηκε τα σκαλιά και ήρθε προς τα πάνω μου και εγώ τον χτύπησα με το κράνος μία φορά στο κεφάλι. Τον πέτυχα στο μέτωπο, δεν ξέρω αν μάτωσε γιατί φορούσε κουκούλα. Μόλις τον χτύπησα έκανε ένα βήμα προς τα πίσω αλλά αμέσως μετά όρμηξε ξανά επάνω μου. Το κράνος μου έφυγε από τα χέρια, δεν θυμάμαι όμως πως ακριβώς. Έβαλε τα χέρια μου στο ύψος των δύο πλευρών μου για να προστατευτώ κι αυτός με το μαχαίρι άρχισε να με καρφώνει στα πόδια. Συγκεκριμένα με κάρφωσέ τρεις φορές στο αριστερό μου πόδι. Ταυτόχρονα με χτυπούσε με μπουνιές στο κεφάλι και ένα δεύτερο άτομο. Εκείνη την ώρα άκουσα τον Άλκη να ουρλιάζει βοήθεια δεν μπορώ πονάω. Γύρισα και τον είδα πεσμένο στο πεζοδρόμιο και τέσσερα άτομα από πάνω του να τον χτυπάνε. Εγώ προσπάθησα να πηδήξω από τα σκαλιά επάνω στον Άλκη για να τον σώσω από τα χτυπήματα προστατεύοντας τον με το σώμα μου, αλλά με κράτησαν τρία άτομα και εκεί έφαγα και μια ροπαλιά στο κεφάλι και κόντεψα να λιποθυμήσω. Τότε με κάρφωσέ και πάλι αυτός με το μαχαίρι στο δεξί μου πόδι αυτή τη φορά. Έπεσα από τα σκαλιά δίπλα στον Άλκη κι αυτή έφυγαν τρέχοντας προς την οδό Πλαστήρα. Προσπάθησα να σηκώσω τον Άλκη. Κατάφερε για λίγο να σταθεί στα πόδια του και προσπάθησα να του μιλήσω αλλά δεν επικοινωνούσε.

»Έτρεχε πάρα πολύ αίμα από το πόδι του. Είχα γεμίσει και εγώ αίματα παντού, έτρεχε αίμα από το κεφάλι μου, από τα πόδια μου και είχα πάνω μου το αίμα του Άλκη. Πήρα το κινητό μου και κάλεσα τον πατέρα μου και του είπα να έρθει κατευθείαν γιατί έγινε κάτι σοβαρό και δεν είναι καλά ούτε ο Άλκης, ούτε εγώ.»

Ένας από τους νεαρούς προσπάθησε να ξεφύγει πηδώντας ένα κάγκελο πυλωτής σε διπλανή οικοδομή. «Γύρω στις 12:30 όπως υπολογίζω θα ξαφνικά μια ομάδα 10 με 15 άτομα να έρχεται κοντά μας από την πλευρά της στην Νικόλαο Πλαστήρα. Εγώ όταν το αντιλήφθηκα, ο πρώτος της ομάδας αυτής βρισκόταν σε απόσταση 2 μέτρων περίπου από εμένα. Οι υπόλοιποι βρίσκονταν από πίσω του. Ο πρώτος κρατούσε στα χέρια του ένα δρεπάνι. Η λαβή του θυμάμαι ότι ήταν μαύρη, ο κορμός του μεταλλικός κόκκινου χρώματος και μήκους περίπου 30 εκατοστών. Από πίσω του είδα ένα άλλο άτομο που κρατούσε στα χέρια του ένα μαχαίρι με ίσια λάμα μήκους περίπου 15 εκατοστών και ένα ακόμη άτομο που κρατούσε ένα ξύλινο Ρόπαλο καφέ ανοικτού χρώματος μήκους περίπου 50 εκατοστών.

»Ο πρώτος που σας είπα, αυτός με το δρεπάνι γύρισε και μας ρώτησε τι ομάδα είστε; Εγώ κοκάλωσα όπως και οι φίλοι μου και δεν απάντησαμε τίποτα. Αμέσως μετά όρμηξαν όλοι μαζί προς τα πάνω μας. Εμείς προσπαθήσαμε να τρέξουμε για να φύγουμε. Κάποιοι τα καταφέραμε αλλά κάποιοι δεν πρόλαβα. Εγώ έτρεξα προς την αντίθετη πλευρά από αυτή που μας επιτέθηκαν. Όπως γύρισα την πλάτη μου, ένιωσα ένα χτύπημα στον αριστερό γλουτό. Έτρεξε προς την διπλανή οικοδομή όπου είχε ένα κάγκελο πυλωτής. Πήδηξα πάνω απ αυτό και μπήκα στην πυλωτή. Την ώρα που πήδηξε τα κάγκελα, είδα ότι από την ομάδα που μας επιτέθηκαν περίπου έξι με επτά άτομα, ήταν στα σκαλάκια και χτυπούσαν τον Αγγελο και τον Άλκη. Συγκεκριμένα είδα ότι εκείνη τη στιγμή περίπου τέσσερα άτομα, χτυπούσαν ταυτόχρονα τον Άλκη και δύο χτυπούσαν τον Αγγελο.

»Νομίζω ότι ανάμεσα στους τέσσερις που χτυπούσαν τον Άλκη, είδα και αυτόν με το δρεπάνι, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Επίσης είδα περίπου τρία με τέσσερα άτομα από την ομάδα αυτή, να επιστρέφουν προς την οδό Πλαστήρα και να Κατευθύνονται σε δύο αυτοκίνητα που είχαν σταματήσει ακριβώς πάνω στη διασταύρωση της Γαζή με την Πλαστήρα. Το ένα αυτοκίνητο ήταν λευκού χρώματος και το άλλο μαύρο. Το λευκό αμάξι είχε ανοιχτή την πόρτα της αριστερής πλευράς, πίσω από τον οδηγό. Δεν είδα κάποιον να μπαίνει μέσα στα αυτοκίνητα αυτά αλλά είμαι σίγουρος ότι κατευθύνονταν προς αυτά. Το λευκό αμάξι θυμάμαι ότι ήταν κόφτο στο πίσω μέρος, τετράθυρο, καθώς όπως σας ειπα η πόρτα πίσω από τον οδηγό ήταν ανοιχτή, αλλά δεν πρόλαβα να διακρίνω τι μάρκα ήταν».



Πηγή: Zougla
DIGITAL™
DIGITAL™
Co Admin
Co Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1770
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2021
Τόπος : Ελλαδα

https://greek-max.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης